Turysta Kulinarny
Kuchnia polska tradycyjna
Co zjeść burger
Co zjeść makaron
Co zjeść sushi
Atuty dania wegańskie
Atuty przysmaki regionalne
Atuty udogodnienia dla dzieci

Pizza

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o pochodzącej z Włoch potrawie, jaką jest pizza. Jak świat szeroki, pizza rozprzestrzeniła się chyba do wszystkich jego zakątków, a wariacji na temat pizzy jest tak wiele, że nawet nie sposób ich zliczyć. Prawdą jest, że w wielu miejscach pizza daleko odeszła od swoich włoskich korzeni, ale to wcale nie musi być problem - dzięki temu w niektórych restauracjach zjesz prawdziwą, tradycyjną włoską pizzę, w innych natomiast współczesne odsłony pizzy czy dania tylko inspirowane włoską pizzą.

Tradycyjna pizza włoska

Początki pizzy były takie, że był to placek chlebowy przyprawiony ziołami i słonym serem. Takie danie było powszednie i powszechne, dostępne praktycznie dla wszystkich, dlatego też szybko zyskało ogromną popularność we Włoszech. Oczywiście żadnych pomidorów! Pomidory na pizzy pojawiły się sporo później, początkowo były drogim rarytasem. Kiedy pomidory stały się bardziej pospolite, wówczas dopiero pojawiły się na pizzy. Pomidory były już obecne w jednym z najbardziej znanych wariantów tradycyjnej pizzy włoskiej: pochodząca z końca XIX wieku pizza margherita to placek z ziołami, pomidorami i mozarellą.

Wariacje na temat pizzy

Tradycyjna pizza przygotowywana jest na cieście cienkim. Jedna z najsłynniejszych wariacji na temat oryginalnej pizzy, czyli pizza amerykańska, charakteryzuje się z kolei ciastem grubszym, o wywiniętych brzegach. Taka forma pizzy pozwala wygodnie złapać kawałek w dłoń, bez obaw o to, że wszystko z wierzchu placka spadnie. Istotne jest również to, że pizza włoska ma zaledwie 3-4 dodatki, z kolei pizza amerykańska może mieć ich znacznie więcej. Dania luźno nawiązujące do pizzy znajdziesz w różnych kuchniach świata - nawet w kuchni japońskiej czy bałkańskiej.
 
Obecnie nie ma tak naprawdę ograniczeń, jeżeli chodzi o warianty pizzy. Wszystko poszło tak daleko, że w różnych restauracjach na placku chlebowym można znaleźć przeróżne dodatki, nawet nie tylko w wersji wytrawnej. Takie swobodne podejście do pizzy ma swoich zwolenników, ale i przeciwników, którzy uznają tylko pizzę tradycyjną. Na szczęście rozmaite restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno smakoszy postępowych, jak i koneserów smaków tradycyjnych. Jeśli zależy Ci na prawdziwie włoskiej pizzy, przed udaniem się do pizzerii sprawdź, jakiego rodzaju menu oferuje, albo wybierz po prostu restaurację włoską.